Kehanetlerim: 2017 İçerik Pazarlama Trendleri | Oğuz Kuş
İçerik Pazarlama | Büyük Veri | Dijital Dönüşüm

  Kafa açıcı şeyler okumak ister misin?

  Dijital dünyada neler olduğu ile ilgili seni haberdar etmemi istersen e-posta listeme kaydolabilirsin!

  Önemli not: Mail listesine üye olarak kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

Kehanetlerim: 2017 İçerik Pazarlama Trendleri

İçerik Pazarlama, 30 Aralık 2016

2017 pazarlama trendleri hakkında öngörülerde bulunmanın vakti geldi de geçiyor. Ben, içerik pazarlamanın ve nitelikli içerik üretiyor olmanın genel pazarlama stratejisine ait pasta grafikteki alanını büyüteceğini düşünüyorum. Çünkü geçtiğimiz yıllarda kaliteli içeriğin beraberinde marka farkındalığını ve dönüşümü yüksek tüketiciyi getirdiğini hep beraber gördük. Bu verimli durum da işletmelerin bu noktaya daha fazla eğilmesine neden oluyor. Content Marketing Institute ve MarketingProfs’un yapmış olduğu araştırmalar da durumu özetler vaziyette.

Content Marketing Institute ve MarketingProfs tarafından 2016 ve 2017 yılı için gerçekleştirilen araştırmada içerik pazarlama kullanan ve kullanmayan katılımcıların oranını gösteren grafik.

Doğruyu söylemek gerekirse, dijital içerik üretimi ve içerik pazarlamanın veri yönelimli şekilde dönüşmesinin gelecek yıla damga vuracağını düşünüyorum. Aynı zamanda tüketici tarafında da dikkatin daha fazla parçalanacığını beklediğimi belirtmeliyim. Bu kehanetlerde takip ettiğim uygulayıcılar, okumuş olduğum birkaç araştırma kağıtları ve katılmış olduğum araştırma projelerinin etkisi açıkça görülebilir. Diğer yandan bu öngörülerin, içerik pazarlamanın pratikyönü üzerine değil, sahip olmuş olduğu anlayışa yönelik olduğunun altını çizmeliyim. Şimdi 2017 yılı içerik pazarlama trendleri ne olacak sorusuna yanıt olabilecek kehanetlerde bulunabilirim.

#1 Veri Yönelimli İçerik

Dijital dönüşüm daha fazla verinin üretilmesini berberinde getiriyor. Bu veriyi düzgün şekilde analiz etmek ise markalar için yeni değerler yaratmanın kapısını aralıyor. Şu an için pek çok farklı kaynaktan toplanan, yüksek boyut ve çeşitlilikteki büyük verinin analiz edilip içerik pazarlama süreçlerine entegre edilmesi bir zorluk gibi duruyor. Fakat, kampanya sürecinde ve sonrasında toplanmış olan verinin analiz edilip değere dönüştürülmesinde önemli adımlar atılmış vaziyette. Ben önümüzdeki dönemde, içerik pazarlamanın veri analizlerine daha fazla yaslanacağını düşünüyorum.

Çünkü, insan gözünün göremeyeceği tüketici davranışı örüntülerinin, büyük veri setleri içerisinde, etkili bir veri analiziyle farkedilmesi mümkün hale geliyor. Hedef kitlenizdeki bireylerin, kafelerde takıldığını bilmek dahi içerik pazarlamanın birinci kuralı olan seslendiğiniz kitleyi anlamak noktasında size ipuçları sunacak, bir marka blogu için hazırlayacağınız haftasonu blogunda daha efektif olmanızı sağlayacaktır. Büyük  veri ve halkla ilişkiler konusunda yayımlamış olduğum kitap bölümü, halkla ilişkiler ve içerik pazarlamanın aşamalarının benzerliği göz önünde bulundurulursa, bu maddeyi anlamak için faydalı olabilir.

#2 Otomatize İçerik Pazarlama Süreçleri

Geçtiğimiz gönderide en iyi pazarlamacılar arasında konumlandırdığım Paul Roetzer ve Colleen Jones’un öne sürmüş olduğu fikirler bu öngörüde bulunmam noktasında beni haylice etkiledi. Ayrıca, Utku Köse ve Selçuk Sert tarafından sunulan Intelligent Content Marketing with Artificial Intelligence (Yapay Zeka ile Akıllı İçerik Pazarlaması) isimli bildiri de içerik pazarlamanın geleceği noktasında ipuçları veriyor.

Doğruyu söylemek gerekirse elde edilen verilerin içerik pazarlamayı otomatize edecek çeşitli akıllı sistemlerin yaratılmasında kullanılabileceğini düşünüyorum. Bu noktada geliştirilen araçlar içeriğin dağıtımı, optimize edilmesi ve tüketicilerle kurulacak etkileşimden veri toplanması noktasında fayda sağlayabilir. İçerik pazarlama sürecinin çeşitli aşamalarına dahil edilecek algoritmaların da yeni pazarlama trendleri noktasında kendisini göstereceğine inanıyorum. Otomatize edilmiş içerik pazarlama süreçleri yukarıda sözünü ettiğim tüketici örüntülerinin bulunması noktasında da önemli bir role sahip olabilir. Basit bir örnek vermek gerekirse, içeriğin bireye sunulduğu bir alan olan bloglarda “Benzer İçerikler” kısmı veriye dayalı sistemlerle otomatize edilerek daha optimum çalışma verimi alınabilir ya da geçmişteki deneyimlerden elde edilen verilerle yazacağınız bir sonraki blog gönderisinin başarısının ne oalcağını öngörmenizi sağlayabilir.

 #3 Dikkati Daha Fazla Parçalanmış Tüketici

Daha önceki gönderilerde postmodern pazarlama kavramını tüketiciler özelinde bir miktar irdelemiştim. Bilgiye erişimde kullanılan araçların teknik dönüşümü ve kültürel yapıdaki değişimler tüketicinin algılama ve bilgiye erişim yöntemleri üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bu noktadan yola çıkarak, tüketici tükettiği ürün/hizmetin sahip olduğu imgesel değerin yanında tüketimiş olduğu içeriğin taşıdığı değere de önem vermeye başlayacaktır. Yani içeriğin toplumsal konumu ve kimliği ifade eden bir değeri olacaktır. Diğer yandan, bilgiye erişim kanallarında artan çeşitlilik tüketicinin algısının daha fazla parçalanmasına sebep olacaktır. Buradan yola çıkarak içerik oluşturulurken toplumsal bir bağlama oturtulabilmesi için hikaye anlatıcılığına daha fazla ihtiyaç duyulabilir ve tüketicinin ilgi kırıntılarını bir araya getirmek için de transmedya anlayışı daha fazla önem kazanabilir.

İçerik pazarlama, dijital medya ve büyük veriye dair ayda bir sefer gönderdiğim, haylice bilgilendirici e-postalardan almak istersen, listeye aşağıdaki form aracılığı ile katılabilirsin!

  Kafa açıcı şeyler okumak ister misin?

  Mail adresini bırak, düzenli aralıklarla dijital medya, içerik pazarlama ve bu dünyanın ayrılmaz bir parçası olan kahve hakkında yeni içerikler mail kutuna düşsün!

  Önemli not: Mail listesine üye olarak kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.