Oğuz Kim? | Oğuz Kuş
İçerik Pazarlama | Büyük Veri | Dijital Dönüşüm

    Kafa açıcı şeyler okumak ister misin?

    Dijital dünyada neler olduğu ile ilgili seni haberdar etmemi istersen e-posta listeme kaydolabilirsin!

    Önemli not: Mail listesine üye olarak kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

Oğuz Kim?

Oluşturulma tarihi: 30 Kasım 2016

Şu an belki kahvenden büyükçe bir yudum alıp iş yerinde bu yazıyı okumaya başladın, kampüsten çıkıp bir çabukta bindiğin toplu taşıma araçlarından herhangi birinde telefonundan da okuyor olabilirsin, belki de mayışmış bir halde koltukta uyuklarken elinde tuttuğun tablette şu an okumuş olduğun sayfa açık!

Bunlardan hangisini yapıyorsun bilmiyorum. Fakat, birazdan tüm gönderilerini okuyacağını umduğum bu blogu yazan kişinin kim olduğunu  ve bu blogun sana neler katabileceğini merak ettiğinden burada olduğunun farkındayım. Bunların hepsine açıklık getireceğim. Fakat…

Önce bir tahminde bulunayım!

Eğer bu bloga bir şekilde ulaştıysan “İçerik pazarlama nedir?” sorusuna cevap arıyor olabilirsin.

Büyük veri ve veri madenciliğine dair bir şeyler okumak istiyor olabilirsin.

Belki de kahve, gündelik gelişmeler veya dijital medya hakkında arama motorunda yaptığın bir aramanın rüzgarı seni buraya attı.

İşlerini geliştirmek için teorik perspektifini geliştirmek isteyen birisi olabileceğin gibi ödevi için kaynak arayan bir öğrenci de olabilirsin.

Verinin işlenmesiyle elde edilen bilgiden nasıl yaratıcı işler çıktığını görüp Facebook akışına düşmüş linke tıklamış bir girişimci olabilirsin.

İçerik Pazarlama: Dijital Dünyada Marka ve Hikaye Yaratma Stratejileri isimli kitabımın önsözünde bu adresi görüp buraya gelmiş de olabilirsin, internette ismimi aratıp bu siteyi ziyaret eden öğrencilerimden birisi de!

Bunların hepsi mümkün!

Beni bu blogu güçlü şekilde yazmaya iten ise burayı ziyaret eden akademisyenlere, medya çalışanlarına, girişimcilere ve öğrencilere üzerinde çalıştığım konular hakkında kendi bakış açımı iletebilmek. Dahası yazdığım yazıları okuyanlardan aldığım geri dönüşlerle kendi perspektifimi genişletebilmek!

Blogda üzerinde haylice kafa patlattığım içerik pazarlama konusunu çok alakasız başka bir konuyla, mesela sosyalist gerçekçi sanat ile içerik pazarlama, bir arada ele alınırken bulabilirsiniz. Sonuçta, birbirinden alakasız iki konuyu bir arada düşünmeden yaratıcılığın ortaya çıkması mümkün değil! Ayrıca bu durum, üzerinde çalıştığım akademik konu dışında da bir iki kelime etmeme olanak tanıyor.

Arada sadece bir şehir, kahve veya çalışma konumdan uzak spesifik bir konu hakkında yazıp çizdiğim de oluyor. Bu yazıların, akademik bağlamda çalıştığım konulara ne şekilde yaklaştığımı daha kolay anlamanızı sağlayacağını düşünüyorum. Diğer yandan bu yazıları sürekli olarak içerik pazarlama veya büyük veri hakkında yazmaktan sıkıldığım için de yazıyorum.

Bu blogdan teorik veya pratik olarak ne beklemeliyim?

Bu konuda ancak şu kadarını söyleyebilirim olabilirim:

Bu blog içerik pazarlama üzerine okuduğum, yürüttüğüm akademik çalışmaların bir yansımasını ve dijital dünyaya dair beni heyecanlandıran her şeyin akademik gözlüklerle irdelenmesini içeriyor.

Pratik olarak ise blogging’e dair ipuçları bulmanız mümkün (olacak).

Peki, sen kimsin!?

Marmara Üniversitesi’nde İletişim okumaya başladığımdan beri hem teoride hem de pratikte dijital medyanın yakasını bırakmadım. Marmara Üniversitesi’ndeki eğitimim sürerken Erasmus Programı dahilinde Almanya’da bulunan Hochschule Fulda’ya değişim öğrencisi olarak gittim. Bu süreç kültürlerarası iletişim, entegrasyon, alt kültür, AB ilişkileri gibi konuları daha iyi anlamama yardımcı oldu. İyi de oldu!

Almanya’dan döner dönmez dünyadan alternatif sanat içeriklerini bir araya getiren Dadatart’ı kurduk. Dadatart, web içeriğinin geliştirilmesi ve dağıtımı konusunda güçlü bir perspektif kazanmamı sağladı. Proje, Hürriyet Bumerang tarafından ödüle layık görüldü. Ayrıca bir süre Toshiba Türkiye’nin dijital pazarlama departmanında çalıştım.

Çalışmaya ve projeye ara verip akademik hayatıma geri dönmeye karar verdim. İstanbul Üniversitesi’nde, Halkla İlişkiler alanında yüksek lisans yapmaya başladım. Bu süreçte akademi yeni işim oldu. Yüksek lisansım devam ederken İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Yüksek lisans eğitimim sürerken Leeds Beckett University’de Women in Public Relations in Europe isimli projeye katıldım, içerik pazarlama üzerine tez yazdığım dönemde ise Litvanya’da bulunan Vilnius Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde tez araştırmamın bir kısmını gerçekleştirdim.

Şu an İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Halkla İlişkiler Anabilim Dalı’nda doktora eğitimimi sürdürüyorum ve  İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Slovenya  ve Makedonya ile ortak yürütülen E-PROFMAN isimli AB destekli dijital eğitim projesinde içerik pazarlama, hikaye anlatıcılığı ve büyük veri üzerine çevrimiçi dersler verdim. Aynı proje kapsamında, Makedonya’da, büyük veri ve algoritmaların pazarlama bağlamında nasıl kullanılabileceğini anlatan bir workshop yönettim. Hannover’de bulunan Hochschule für Musik, Theatre und Medien’e gerçekleştirdiğim üç aylık ziyaretten ise Aralık 2017 sonunda döndüm. Diğer yandan içerik pazarlama, büyük veri ve dijital dönüşüm gibi konular üzerine araştırmalar gerçekleştiriyorum. Bu araştırmaların ve katıldığım konferansların bir kısmını Academia profilimde görmeniz mümkün.

Sizin için yapabileceğim bir şey varsa, okumamı önerdiğiniz bir konu mevcutsa, yazdıklarım konusunda bir öneriniz varsa veya sadece merhaba demek istiyorsanız. Aşağıdaki kutucuğa tıklayıp hemen bir tweet gönderebilirsiniz!

Merhaba @oguzneyazdi ! Click To Tweet