Büyük Veri Sporu Dönüştürüyor! | Oğuz Kuş
İçerik Pazarlama | Büyük Veri | Dijital Dönüşüm

  Kafa açıcı şeyler okumak ister misin?

  Dijital dünyada neler olduğu ile ilgili seni haberdar etmemi istersen e-posta listeme kaydolabilirsin!

  Önemli not: Mail listesine üye olarak kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

Büyük Veri Sporu Dönüştürüyor!

Dijital İşler, 29 Ocak 2018

Büyük veri, verileştirme ve veri analizleri her geçen gün gündelik hayatımıza daha fazla entegre oluyor. Spor yaparken kullandığımız araçlarda, e-posta göndermek için kullandığımız platformlarda, sevdiğimiz bir kitabı aldığımız web sitesinde büyük veriden ve veri analizlerinden faydalanılan sistemlerin mevcudiyetini duyduğumuzda fazlasıyla şaşırıyoruz. Fakat  bizi daha da şaşırtacak bir gelişme söz konusu. Hızla gelişen büyük veri endüstrisi spor alanında da yükseliş gösteriyor.

Büyük Veriyle Yetenek Avcılığı

Bildiğiniz gibi sporda yetenek avcılığı  önemli bir bileşen. Bu noktada, sezgisel bilgi, önceki deneyimler ve takımın geneline uyumluluk potansiyelini öngörmek yetenek avcılığı sürecini kayda değer şekilde etkiliyor. Fakat büyük veri girişimi Profile 90 bu durumu büyük veri analizleri ile çözmekte kararlı gözüküyor. Profile 90 kurucusu psikolog Jag Basra,  The Irish Times’a  verdiği demeçte yeteneğin tespit edilmesi ve ölçümlenmesi bağlamında devrimsel bir dönüşüm getiren girişimin oyuncuların fiziksel özellikleri, ruhsal durumu ve sosyal davranışlarını kombine eden çok odaklı ilk izleme teknolojisi olduğunu söylüyor.

Oyunculardan Gerçek Zamanlı Veri Aktarımı

Adidas’ın geliştirmiş olduğu miCoach  isimli giyilebilir teknoloji ise spor ve veri bilimini buluşturma potansiyeline sahip! Ouncuların kramponlarına entegre edilebilen aygıt, oyuncuların performansı hakkında teknik direktörleri anlık  veriler ışığında aydınlatabiliyor. Bundan sonra yedek kulübesine alınan bir oyuncu öfkelendiğinde, teknik direktörlerin durumu açıklayabilmek için dayanabilecekleri sağlam bir kanıt olacak gibi gözüküyor

Dijital Dönüşüme Uğramış Seyirci Deneyimi

Ayrıca kulüpler, antrenörler, oyuncular gibi sporseverler de dijital dönüşümün olumlu etkilerini deneyimleyebiliyorlar. Örneğin Levi’s Stadyumu bir akıllı telefon ve tablet uygulamasına sahip. Uygulama, stadyumda müsabakayı izlemeye gelmiş olan seyircilere koltuklarına en yakın park alanını göstermekte, oyun devam ederken çeşitli pozisyonların tekrarının izlenebilmesine olanak tanımaktadır. Dahası seyirciler, uygulama aracılığıyla doğrudan bulundukları koltuğa yiyecek siparişi verebilmekte veya tuvalete giden en kısa yolu dahi görebilmektedir.

Görüldüğü üzere verileştirme ve dijital dönüşüm hayatın hiç umulmadık alanlarında, mesela IKEA katalogunun artırılmış gerçeklikle buluşması gibi, bireylerin ve işletmelerin karşısına çıkmakta ve artı değer yaratmaktadır.

  Kafa açıcı şeyler okumak ister misin?

  Mail adresini bırak, düzenli aralıklarla dijital medya, içerik pazarlama ve bu dünyanın ayrılmaz bir parçası olan kahve hakkında yeni içerikler mail kutuna düşsün!

  Önemli not: Mail listesine üye olarak kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.