Dalgayı Tsunamiye Çeviren İçerik Fikirleri Bulmak için 5 Öneri | Oğuz Kuş
İçerik Pazarlama | Büyük Veri | Dijital Dönüşüm

  Kafa açıcı şeyler okumak ister misin?

  Dijital dünyada neler olduğu ile ilgili seni haberdar etmemi istersen e-posta listeme kaydolabilirsin!

  Önemli not: Mail listesine üye olarak kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

Dalgayı Tsunamiye Çeviren İçerik Fikirleri Bulmak için 5 Öneri

İçerik Pazarlama, 14 Aralık 2016

İçerik pazarlama gün geçtikçe önemini daha fazla artırıyor. Fakat, bir içerik pazarlama stratejisi bağ kurabilen ve özgün özelliklere sahip içeriğe muhtaçtır. Çeşitli içerik pazarlama raporları bunu doğrular nitelikte!
Content Marketing Institute’ün B2B Content Marketing 2016 ve 2017 raporlarına bir göz atalım.

2016-icerik-pazarlama-raporu

2016 B2B Content Marketing Trends raporuna şu linkten ulaşılabilir.

Görüldüğü gibi hem 2016 yılında bağ kuran içerik yaratmak en önemli zorluklardan bir tanesi olarak konumlandırılmış.

2017-icerik-pazarlama-raporu

B2B Content Marketing 2017 raporuna şu linkten ulaşmak mümkün.

2017 raporunda ise nitelikli içerik yaratmak geçen yıla göre işletmelerin başarısını artıran bir faktör olarak değerlendiriliyor.

Dikkat çekici olansa içerik yaratmanın, içerik pazarlama stratejisinde hep hayati noktada bulunuyor olması.

İçerik yaratırken ise sürecin belki de en zor kısmı içerik fikrini bulmaktır. Şimdiye kadar yer aldığım blog projelerinin hepsinde blog gönderisinin fikrini bulmak işin hep en zor parçası oldu. Fakat bu durum, zaman içerisinde direnç kazandığım bir zorluk oldu.

Peki içerik fikri bulma konusunda her geçen gün nasıl kendimi bir adım daha ileriye götürdüm? Aslına bakarsanız 5 temel dinamik bu gelişimi sağlamamın önünü açtı.

Çünkü, ben içeriğin hayatımızın akışında bir yerlerde dolaştığına, önemli olanın içeriğin farkına varabilmek ve onu uygun bir üslupla uygun bir formatta sunabilmek olduğuna inanıyorum. Mermerin içinden heykel çıkarmak gibi.

Kendi deneyimlerimden yola çıkarak hazırladığım  ve ister blog yazarı ol ister sosyal medya hesap yöneticisi her koşulda sana içerik geliştirmek konusunda farkındalık kazandıracak olan 5 maddelik listeyi şöyle özetlemek mümkün!

Verimli bir içerik yaratmak seyahat etmekten, okumaktan, ölçümlemekten ve rutini bozmaktan geçiyor! Click To Tweet

• Seyahat et

Her ne koşulda olursan ol seyahat et! Başka bir ülkeye, yakın bir şehre ya da aynı şehirde uzak bir semte! Ben, 15-20 günden oluşan ve arka arkaya birkaç ülkeyi ziyaret ettiğim seyahatlerden hoşlanıyorum.

Turlara katılmıyorum ve ilk destinasyonum dışında uçak kullanmıyorum. Büyükçe bir sırt çantasıyla seyahat planımı bütünüyle belirlemeden yola çıkıyorum.

Seyahatlerimi çoğunlukla yalnız gerçekleştiriyorum. Bunu kendimle konuşmak için bir fırsat olarak gördüğüm gibi seyahat planımı, gideceğim ve döneceğim ülkeler, dışında belirlememiş olmamdan kaynaklanan belirsizliği bir meydan okuma olarak görüyorum.

Bu durum yorgunlukla baş etmemi, zamanında karar alma ve öngörüde bulunma yeteneğimi geliştiriyor ve comfort zone‘umdan çıkmamı sağlıyor.

Bir de seyahat ediyor olmanın klasik avantajları var. Yeni insanlar tanımak, yeni tatlar denemek, en önemlisi başka kültürel bağlamların var olduğunun farkına varmak.

Seyahat etmek aynı olaya farklı yönlerinden yaklaşan insanlarla karşılaşmanıza olanak tanıyor.

Bu durum, içerik yaratırken birbirinden alakasız gibi gözüken iki konu arasındaki bağı yakalamak için gerekli donanımı kazandırıyor.

Bu donanım, yaratılan içeriğe okuyucunun merak duymasını ve içerikle daha yüksek bir bağ kurmasını sağlıyor. Sosyalist gerçekçi sanat ve içerik pazarlama arasında bağ kurduğum yazı, tipik bir seyahat sonrası yazısına örnek olabilir.

Özetle, seyahat etmek insanı disipline eden, ortalıkta öylece duran içeriğe karşı farkındalığını artıran ve bağ kurma yeteneğini artırarak içeriğe çeşni katmayı sağlayan bir faaliyet!

• Rutini bozmaya çalış

Eminim sabah gidip akşam, belki gece, döndüğün işlerde çalıştığın için bunu gerçekleştirmek gözünde büyüyor. Fakat, korkma! Belki sayacağım adımlar arasında en kolay gerçekleştirilebilecek olan rutinini değiştirmek.

İnsan, zorluktan kaçma ve optimum faydayı sağlayarak yaşama eğiliminde olan bir yaratıktır. Bu duruma Türkiye gibi belirsizlikten kaçınma oranı yüksek bir ülkede yaşıyor olmanın kültürel etkilerini de eklediğimizde rutini bozmak zor gözükebilir, fakat bunu başarmak için küçük denemeler yapmak senin elinde!

Öğle yemeğini evden getirmek, her gün gittiğin kebapçı yerine Çin yemeği söylemek, latte yerine flat white içmek, metrobüs yerine vapur kullanmak, haftasonu evde oturup kitap okumak yerine kütüphanede 2 saat  geçirmek… Bu liste uzar gider ve hayat tarzına göre çeşitlilik gösterir.

Yurt dışında olsam dahi kahve zincirlerine gitmemek için çaba sarfediyorum – No Sugar, Vilnius

Hayat rutininde verimliliği düşürmeyecek değişiklikler yapmak etrafta uçuşan içerik fikirlerine karşı farkındalık artırmanın kesinlikle önünü açıyor. Ayrıca, gündelik hayatta daha önce olmayan durumlarla karşılaşacağından içerik fikri ayağına gelmiş gibi oluyor.

Bu blogu yazarken ara ara yayımladığım üçüncü dalga kahve yazıları rutinimi bozarak yakaldığım içeriklerden oluşuyor. Bahsi geçen kahve yazıalrının bir daha zincir bir kahve dükkanına gitmemek üzere karar aldığım süreçte ortaya çıktığını söyleyebilirim.

• Kitap ve akademik dergi oku!

Eğer iyi içerikler yaratmak istyorsan kitap okumamak gibi bir ihtimal dahi yok! Yazıları ete kemiğe büründürmek, biraz duygu katmak ancak kitap okumakla mümkün hale geliyor.

Yaptığım okumalarda en çok biyografi ve sözlü tarih çalışmalarından blog yazarken ilham aldığımı görüyorum. Kitap okumak aynı zamanda yazma motivasyonunu artırmak açısından da önemli bir etkiye sahip.

kitap
“Akademik derginin blog yazmakla ne ilgisi var?” diye sorduğunu duyar gibiyim. Çok ilgisi var! Yazmak üzere olduğun içeriği destekleyecek birçok analiz bulabilirsin. Dahası, bulgularından kaynakçasına kadar her bölümünde ayrı içerik fikirleri aklında uçuşur!

Bir makaleyi aynen kopyalayıp yapıştırmaktan bahsetmiyorum ama akademik yayınların kaynakçaları arasında yapacağın bir seyahat içeriğe karşı olan farkındalığını artırır!

Diğer yandan akademik dergiler uzun hakem süreçlerinden geçiyorlar. Bu sebeple güvenilir kaynaklardır.

Ayrıca, okuyucu yazının biçimine, anlatılan konunun derli toplu anlatılıp anlatılmadığına farkında olmasa bile hızlı reaksiyon gösterir.  Akademik dergilerdeki makaleler ise düzenli yapıya sahip bir yazının nasıl yaratılması gerektiğinin hızlıca ulaşılabilecek örnekleridir.

Unutma! Düşük bounce rate’e sahip olan ve ziyaretçinin uzun süre sitede dolaşmasını sağlayan siteler arama motorlarında daha avantajlıdır! Hem akademik makale okuma işine hem de ziyaretçiyi engage etme olayına dair başka blog gönderileri hazırlayacağım!

• İlgi duyduğun alanın dışına çık

Belki sosyal bilimlerle ilgili bir bölümden mezunsun, belki matematikle zerre alakan yok; belki basketbol için ölüyorsun ama bir kere bile masa tenisi oynamadın!

İyi içeriği farkedebilmek için ilgi alanının dışında en az bir alanla haşır neşir olman gerek! Uzun süredir iletişimle ilgileniyorum fakat kodlama öğreniyor, algoritmaların sahip olduğu önyargıları sosyal bilimlere tercüme eden kitapları bolca okuyorum (Weapons of Math Destruction sırada)!

tava
Başka alanlara ilgi göstermek rutinlerin dışına çıkmak ve seyahat etmek maddesinde sıraladığım faydalara benzer faydalar sağlıyor. Yeni alanların sistematiğini kavrıyor, kendi alanınla başka alanlar arasında yeni bağlantılar kuruyorsun.

Pariser‘den yola çıkarak bir örnek vermekten kaçınmayacağım. Yaratıcılık, iki farklı alan arasındaki bilgi boşluğunu doldururken ortaya çıkan bir kavram. Belki bir mühendis yemek yapmaya meraklı olmasa şu an yapışmaz tavalara sahip olmazdık. Yaratıcı içerik yaratmak da bu durumdan farksız!

• Ölçümleme

Dünyada hislerimden fazla güvendiğim bir şey varsa onlar da somut verilerdir. İçeriklerin başarısını ölçümlemek yeni içerikler yaratırken önemli ipuçları sağlıyor.

web ölçümleme
Verilerinizi değerlendirirken önemli olan doğru amaçlar ve bu amaca ulaşılıp ulaşılmadığını ölçümleyen metrikleri doğru saptamaktır.

Belirli bir kelimedeki arama motoru pozisyonu, bir ziyaretçinin yaratmış olduğunuz içerikte kaç dakika vakit geçirdiği, içeriği okuduktan sonra e-posta listenize üye olup olmadığı bu metriklerden bazıları olabilir.

Ölçümleme aynı zamanda ziyaretçilerin yaratmış olduğunuz içeriğe nasıl tepki verdiğini anlamak için bulunmaz bir nimettir. Çünkü, ancak ölçümlemeler gerçekleştirerek ziyaretçilerinizin neyi sevdiğini anlayabilir, başarısızlıkları somut olarak tespit edip onlardan ders çıkarabilirsin!

• Sonuç

Bu maddelerin ardından yaratıcı içerikler geliştirmenin kendini entelektüel olarak geliştirmek ve verileri düzgün okumakla ilgili bir süreç olduğunu söylemek mümkün.

Yaşanan çevreye olan farkındalık düzeyi, yaratıcı içerik fikirleri bulmak konusunda önemli etmenlerden bir tanesi fakat yeni dünyalar keşfetmek, hatta bazen bir biyografi okuyarak Amerika’yı yeniden keşfetmek de önemli bir etmen haline gelebiliyor.

İçeriği somut nedenlere dayanarak oluşturmanın da önemli olduğunun altını çizmek gerek. Burada da ölçümleme kısmı devreye giriyor. Ziyaretçilerin oluşturulan içeriklere verdiği tepkileri göz önünde bulundurarak başarısız olunan noktaları anlayıp, düzeltmek mümkün.

Ayrıca daha geniş bir içerik pazarlama perspektifine sahip olmak için içerik pazarlama nedir sorusunu akademik bir bağlamda irdelediğim blog gönderisine göz atmanı öneririm!

İçerik pazarlamaya dair yazmış olduğum gönderileri gözden kaçırmamak için e-posta listeme üye olmayı unutma!

  Kafa açıcı şeyler okumak ister misin?

  Mail adresini bırak, düzenli aralıklarla dijital medya, içerik pazarlama ve bu dünyanın ayrılmaz bir parçası olan kahve hakkında yeni içerikler mail kutuna düşsün!

  Önemli not: Mail listesine üye olarak kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.