İçerik Pazarlama Nedir ve Ne İşe Yarar? [İNFOGRAFİK] | Oğuz Kuş
İçerik Pazarlama | Büyük Veri | Dijital Dönüşüm

  Kafa açıcı şeyler okumak ister misin?

  Dijital dünyada neler olduğu ile ilgili seni haberdar etmemi istersen e-posta listeme kaydolabilirsin!

  Önemli not: Mail listesine üye olarak kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

İçerik Pazarlama Nedir ve Ne İşe Yarar? [İNFOGRAFİK]

İçerik Pazarlama, 12 Ocak 2017

İçerik pazarlamayı bir pazarlama enstrümanı olarak konumlandırandan hedef kitleyle bağ kurmak için kullanılabilecek bir araç olarak görene kadar İçerik pazarlama nedir sorusuna verilmiş olan pek çok farklı yanıt mevcut. Açıkçası bu durumun, içerik pazarlamanın ne işe yaradığına dair pek çok farklı görüşün olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Bu çeşitliliği sevdiğimi de belirtmeliyim, çünkü içerik pazarlamanın farklı kullanımlarını keşfetmek noktasında alana zenginlik sağlıyor. Ben de içerik pazarlamaya yönelik bakış açımı, içerik pazarlamanın ne olduğunu, ne işe yaradığını açıklayan bir infografikle anlatmak istedim.

 • İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlama nedir konusunu daha önceki bir gönderide detaylı şekilde ele almış olsak da kısaca göz atmakta fayda var. İçerik pazarlamanın, başlangıç tarihini 1895’te yayınlanmaya başlanan Furrow Magazine’e kadar götürmek mümkündür. Content Marketing Institute’e göre içerik pazarlama, açıkça belirlenmiş bir hedef kitleye ulaşmak ve onları etkilemek için sürekli, hedef kitle ile alakalı ve değer taşıyan içeriği yaratmak üzerine kurulu, kârlı bir müşteri aksiyonunu amaçlayan bir pazarlama tekniğidir.

 • İçerik Pazarlama Marka Farkındalığı Oluşturur

Markanın görsel ve sözel bileşenleri sosyal ağlar, arama motorları ve diğer kanallar aracılığı ile ulaştırılan içerikler sayesinde daha kolay tanınır. Farklı personalara ayrılmış hedef kitleye özgün ve ilgili içerikler ulaştırıldığından bireyler markanızdan gelecek mesajlara daha açık olurlar.

 • İçerik Pazarlama Markanızı Bulunabilir Hale Getirir

Pazarlamacıların %72’si alakalı içerik üretiminin en iyi arama motoru optimizasyonu tekniği olduğunu belirtmişlerdir. İçerik pazarlama arama motorlarından gelen değerli trafiği çekmenizi kolaylaştırabilir.

 • Hedef Kitlenizle Bir Anlam Düzlemi Kurmanızı Sağlar

IBM Digital Experience Survey’e göre, pazarlamacıların %56’sı kişiselleştirilmiş içerik yayınlamanın daha yüksek bağlılık getirdiğine inanmaktadır. Elde edilen yüksek bağlılık, hedef kitle ile marka bileşenlerini, mitlerini ve hikayelerini de içeren ortak bir anlam düzlemi kurmak için gerekli ortamı yaratır.

 • İçerik Pazarlama Markanızı Değerli Kılar

Kapost’ta yayımlanan bir rapora göre içerik pazarlamayı benimsemiş işletmelerin dönüş oranları 6 kat artmaktadır. Hedef kitledeki bireylerle sürekli olarak bilgi paylaşıyor olmak ve bilgiye ihtiyaçları olduğunda karşılarına çıkmak markaya duyulan güvenin, marka otoritesinin ve bağlılığın artmasını sağlayabilir.

İçerik Pazarlamayı Anlamak – Resmi büyütmek için tıklayınız.

  Kafa açıcı şeyler okumak ister misin?

  Mail adresini bırak, düzenli aralıklarla dijital medya, içerik pazarlama ve bu dünyanın ayrılmaz bir parçası olan kahve hakkında yeni içerikler mail kutuna düşsün!

  Önemli not: Mail listesine üye olarak kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.