IKEA Katalogu Artırılmış Gerçeklikle Buluştu: IKEA Place | Oğuz Kuş
İçerik Pazarlama | Büyük Veri | Dijital Dönüşüm

  Kafa açıcı şeyler okumak ister misin?

  Dijital dünyada neler olduğu ile ilgili seni haberdar etmemi istersen e-posta listeme kaydolabilirsin!

  Önemli not: Mail listesine üye olarak kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

IKEA Katalogu Artırılmış Gerçeklikle Buluştu: IKEA Place

Dijital İşler, 28 Ocak 2018

Yapay zekayı, büyük veriyi, robotları, algoritmaları ve bunların tümünün işlerimizi kaybettirip kaybettirmeyeceğini tartışmaya iyice dalmışken sizce tüm bu gelişmelerin hayatımızı kolaylaştıran bir yanının olduğunu da atlamıyor muyuz? Yapay zekanın hayatımıza katabileceği artılar noktasında bir gelişme, kısa bir süre önce, hiç de beklemediğimiz bir yerden geldi!

Hepimiz IKEA’yı her yerini dolaşmadan dışarı çıkmamıza zar zor izin veren devasa mağazalarıyla, garip kahverengi soslu yuvarlak köfteleriyle veya satın alındığı zaman kurulması saatler süren hazerpare mobilyalarıyla hatırlıyoruz. Fakat İsveçli ev eşyası devinin başka planları da var. Perşembe günü, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan IKEA CEO’su  Jesper Brodin “Daha önce yapamadığımız şey  bireylerle bağ kurabilmek için kolay yollar bulamamamızdı. Fakat dijital gelişmeler bize bu konuda devasa fırsatlar sundu.” dedi.

IKEA gerçekten de dijital dönüşümün hakkını veren bir marka! Bu noktada aklıma hemen IKEA’nın şu an için sadece AppStore’da paylaşmmış olduğu IKEA Place adlı uygulama geldi. Bu app sayesinde, artırılmış gerçeklik uygulamalarının hayatımıza nasıl faydalar sağlayacabileceği kolayca deneyimlenebilir. IKEA Place’i, IKEA mobilya modellerini akıllı telefonunuz aracılığıyla evinizin herhangi bir yerine kolayca konumlandırıp, görsel olarak deneyimleyebildiğiniz bir artırılmış gerçeklik uygulaması olarak tanımlamak mümkün.  iOS 11 sürümünü  gerektiren uygulama aracılığıyla, IKEA ürününü koyacağınız ortamı cep telefonunuzla taradıktan sonra ürünün gerçek boyutlu şekilde evinizde nasıl duracağını görebilmeniz olanaklı hale geliyor. Böylece yeni bir eşya almadan önce elinizde metreyle dolaşıp her şeyin ölçüsünü alma zahmetinden veya modeller arasında ikilemde kalma stresinden de kurtulmuş oluyorsunuz.  IKEA Place’i  tanıtan videoya aşağıda göz atabilirsiniz.!

*Bu yazıyı dün gece hazırlamıştım. Bugün BBC’de IKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad’ın öldüğü haberini okudum. Şirket, IKEA’yı 17 yaşında kuran Kamprad’ı “20. yüzyılın en muhteşem girişimcilerinden bir tanesi.” olarak tanımlıyor.

  Kafa açıcı şeyler okumak ister misin?

  Mail adresini bırak, düzenli aralıklarla dijital medya, içerik pazarlama ve bu dünyanın ayrılmaz bir parçası olan kahve hakkında yeni içerikler mail kutuna düşsün!

  Önemli not: Mail listesine üye olarak kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.