İstanbul'un En Sert Kışı | Oğuz Kuş
İçerik Pazarlama | Büyük Veri | Dijital Dönüşüm

  Kafa açıcı şeyler okumak ister misin?

  Dijital dünyada neler olduğu ile ilgili seni haberdar etmemi istersen e-posta listeme kaydolabilirsin!

  Önemli not: Mail listesine üye olarak kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

İstanbul’un En Sert Kışı

Gündelik, 10 Ocak 2017

Küçüklüğümden beri duyarım “O kadar kış olmuş ki İstanbul Boğazı’nı yürüyerek geçmişler.” efsanesini. Her kar yağdığında istisnasız aklıma geliyor. Ayrıca hikayeyi anlatırken daha ilginç kılmak adına yaşlıların cümlelerinde yaptıkları o güçlü vurgular.

1929 ve 1954 yıllarında yaşanan bu kışa ait birkaç fotoğrafı her İstanbullu gibi ben de gördüm. Ne kadar sert bir kış olduğunu hayal etmeye çalışsam da pek başarılı olduğumu söyleyemem. Polonya’da ve Litvanya’da birkaç kez donmuş bir gölün üzerinde yürümüştüm. İnsana güven veren bir hadise değil elbette. İstanbul Boğazı’nı yürüyerek geçmeyi hayal etmek için de yardımcı olmuyor.

Bu aralar yine karla boğuştuğumuzdan, bu kara kış hikayesi yine aklıma düştü. Fotoğraflara tekrar bakayım dedim. Fakat üzüldüğüm de bir haber aldım. 2015 yılında sadece bu konuyla ilgili bir sergi hazırlanmış. 2015 yılında İstanbul Kış Günlüğü adıyla Caddebostan Kültür Merkezi’nde sergilenmiş. Sergi, Cengiz Kahraman‘ın arşivinden faydalanılarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi işbirliği ile oluşturulmuş. Keşke gidebilseydim.

Serginin basın bülteninde rastladığım birkaç fotoğrafı sizle paylaşmak isterim. Sağlıkla kalın, karda buzda düşmeyin.

  Kafa açıcı şeyler okumak ister misin?

  Mail adresini bırak, düzenli aralıklarla dijital medya, içerik pazarlama ve bu dünyanın ayrılmaz bir parçası olan kahve hakkında yeni içerikler mail kutuna düşsün!

  Önemli not: Mail listesine üye olarak kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.