Tertill: Robotlar Bahçelere İndi! | Oğuz Kuş
İçerik Pazarlama | Büyük Veri | Dijital Dönüşüm

  Kafa açıcı şeyler okumak ister misin?

  Dijital dünyada neler olduğu ile ilgili seni haberdar etmemi istersen e-posta listeme kaydolabilirsin!

  Önemli not: Mail listesine üye olarak kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

Tertill: Robotlar Bahçelere İndi!

Dijital İşler, 30 Ocak 2018

“Robotlar işlerimizi çalacak mı?” tartışması sürerken, ben robotların her gün biraz daha fazla akıllı hale gelmesini heyecanla izliyorum. Robotlar geniş bir spektrumda hayatımıza dahil oladursun, ben nedense spesifik bir alandaki dönüşüme ilgi duyuyorum: Bahçecilik! Her ne kadar bir şeyler ekip biçmiyor olsam da, EDYN‘ı gördüğümden bu yana bu konuda gerçekleştirilen girişimler beni haylice heyecanlandırıyor. Çünkü, bu girişimleri geleceğin yeşil ve sürdürülebilir dünyasını yaratmak için önemli bir oyuncu olarak görüyorum.

Geçtiğimiz günlerde de, biraz geç de olsa, Tertill‘i gördüm. İnanılmaz bir aygıt! Üzerindeki panel sayesinde güneş enerjisini depolayabilen, su geçirmez, pestisit yerine gövdesindeki ufak bıçaklarla bahçelerdeki istenmeyen otları temizleyen küçücük bir robot! Yaratıcısı Joe Jones, 15 yıl önce evlerin yerlerini kendi kendine süpüren bir robot yaptığını ve büyük bir başarı yakaladığını, bu konuda başka fırsatları bahçecilikte gördüğünü ve Tertill’i yarattığını söylüyor. Bahçenizde günlük olarak istenmeyen otları temizlemek üzere nöbet tutan ve çeşitli sensör takımlarıyla çalışan Tertill’in, Kickstarter‘da 312,810$ büyüklüğünde bir fon topladığı görülüyor.

Tertill’in çalışma mantığı ise çok basit! Bitkilerin uzun, istenmeyen otların kısa olduğu önermesinden yola çıkıyor ve boy-merkezli bir çalışma prensibiyle temizlik işlemini gerçekleştiriyor. Boyu kısa olup korumak istediğiniz bitkilerin etrafına ise metal korunaklar yerleştirip, Tertill tarafından kesilmelerini engelleyebiliyorsunuz. Ayrıca Tertill, Bluetooth aracılığı ile cep telefonunuza neler yaptığı ve toprağın durumu hakkında rapor da gönderebiliyor!

  Kafa açıcı şeyler okumak ister misin?

  Mail adresini bırak, düzenli aralıklarla dijital medya, içerik pazarlama ve bu dünyanın ayrılmaz bir parçası olan kahve hakkında yeni içerikler mail kutuna düşsün!

  Önemli not: Mail listesine üye olarak kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.